Zákon Lex Ukrajina 7: Jak to bude dále s uprchlíky z Ukrajiny?
V poslední době se mezi firmami mající v týmu Ukrajince množí dotazy na prodloužení jejich dočasné ochrany u nás. Jak to tedy bude dál? Zůstanou ve firmách, nebo se budou muset vrátit zpět na Ukrajinu. A jaké možnosti mají?
Co je zákon Lex Ukrajina 7
Uprchlíků z Ukrajiny je v České republice zhruba 380 tisíc. Do 31. 3. 2025 mají garantovanou ochranu, ale co bude po tomto datu? Na to odpovídá zákon Lex Ukrajina 7.
Cílem zákonu Lex Ukrajina 7 je především vytvoření titulu k dlouhodobému pobyty pro ukrajinské uprchlíky za splnění určitých podmínek.
Zavádí nový pojem „zvláštní dlouhodobý pobyt“ (§ 1-1-f zákona č.65/2022 Sb.), což je typ pobytu, který se uděluje na dobu 5 let.
Prodloužení dočasné ochrany pro Ukrajince v Česku
Prodloužení dočasné ochrany pro Ukrajince v Česku je pro cizince snadno dostupnou cestou, jak u nás zůstat další rok. Stačí, aby si včas podali žádost v online systému Ministerstva vnitra. Tím si prodlouží dočasnou ochranu až do 31. 3. 2026.
Pokud tedy zaměstnáváte pracovníky s tímto statusem, nemusíte se obávat jejich odchodu. V případě, že spolupracujete s naší agenturou, vše s pracovníky vyřeší naši koordinátoři.
Speciální dlouhodobý pobyt
Vláda zároveň projednává novou možnost „speciálního dlouhodobého pobytu“. Ten však bude mít přísné podmínky – například minimální roční příjem 440 000 Kč (cca 37 000 Kč/měsíc). Pokud by si žadatel chtěl přivést rodinné příslušníky, bude nutné doložit dalších 100 000 Kč na osobu. Vzhledem k běžným platům dělnických profesí většina pracovníků tuto podmínku nesplní. A „ve hře“ jsou i další podmínky.
Legislativa určující podmínky pro dlouhodobý pobyt se neustále vyvíjí, a proto pro vás sledujeme další vývoj.
Rádi byste měli vždy aktuální informace? Sledujte náš blog. Pokud zaměstnáváte pracovníky s dočasnou ochranou, je klíčové, aby si včas podali žádost o prodloužení. Udržte si stabilní tým a vyhněte se komplikacím. Potřebujete poradit či pomoci se zaměstnáváním Ukrajinců? Kontaktujte nás.